Zašto telo voli masažu?
Vagus živac, deo parasimpatičkog sistema koji povezuje mozak i glavne telesne organe, šalje plućima poruku da dišu duboko i polako, a probavnom sistemu da se opusti. Prekomerni nivo stresa radi upravo suprotno. Pluća rade ubrzano, a probavni sistem svoj posao ne obavlja kako treba zbog preterane uznemirenosti.
Srce
Za vreme masaže leđa, vrata ili grudi rad srca se usporava za više od 10 otkucaja u minuti. Krvni pritisak se smanjuje za čak 8 odsto.
Žlezde
Dok ruke prelaze po telu, čak i ako je u pitanju samomasaža, dolazi do značajnog smanjenja hormona stresa. Vagus šalje signal žlezdama da smanje proizvodnju hormona stresa koji vas čini teskobnim.
Mozak
Mozak pod uticajem masaže radi ono za šta je stvoren. Ako je u pitanju jutarnja masaža, osetićete se energičnije, imaćete bolju koncentraciju i lakše ćete obavljati obaveze tokom dana.
S druge strane, ako je u pitanju večernja masaža, telo će se lakše opustiti, dopustiti melatoninu da obavlja svoj posao, da vas uspava i osigura kvalitetan san.
Izazvan parasimpatičkim sistemom mozak, takođe, stimulira proizvodnju hormona sreće, serotonina.
Bolovi i napetost
Masaža vam može omogućiti da preskočite uzimanje aspirina. To je prirodan način da se telo bori protiv bola. Pritiskom kože dolazi do aktivacije živaca koji šalju signale mozgu i trenutno blokiraju osećaj bola. Signali pritiska telom putuju brže od signala bola. Zato instinktivno dodirujemo mesto gde nas boli.
Raspoloženje
Masaža blagotvorno deluje na raspoloženje. Istraživanja su pokazala da masaža opušta bolje od gledanja televizora, a podjednako efektno kao vežbanje. Masažom ćete podstaknuti oslobađanje hormona sreće i dobrog raspoloženja.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!